דהרמה

המציאות המוחלטת של החיים

הדרך הנכונה לחיים

דְהַרְמַה בסנסקריט או דְהַמַּה בפאלי: משמעותה אמת, צדק ויושר, המציאות המוחלטת של החיים, טבע התופעות (הסדר הקוסמי); אך גם חובה חברתית ומוסרית.

מבחינה אתית פירושה הוא 'הדרך הנכונה לחיים' הנובעת ממכלול חובות האדם או 'התנהגות נאותה' במיוחד במובן הרוחני, משמעותה היא לעיתים קרובות הדרך אל האמיתות הנשגבות יותר. 

דהרמה היא מושג מרכזי בכל הדתות והפילוסופיות שנבעו מהודו, הן במובן 'ההבנה הנכונה' של הטבע; והן במובן 'הדרך הנכונה'. (מתוך ויקיפדיה)

תמיד נמשכתי לפילוסופיות מזרחיות באופן עמוק ובלתי מוסבר

אולם מלבד התלהבות בתקופת הנעורים לא צללתי לתוך העולם הזה עד שנסעתי להודו בשנת 2015.  בשבוע שביליתי בדרמסלה הלכתי מדי בוקר למרכז טושיטה שם הועברה מדי בוקר מדיטציה קצרה ושיחה על נושאים מתוך הבודהיזם.

ישבתי שם בין המתרגלים מקשיבה למילים של הדהרמה ומעיניי זולגות דמעות של אושר, ידעתי שהגעתי הביתה.  באות הרגע ידעתי ידיעה ברורה שהבודהיזם מדבר בשפה שלי, במילים ובמושגים שהנשמה שלי מכירה ואליהם התגעגעה. ידעתי שאני ממשיכה מכאן מסע שהתחיל בזמן אחר, במקומות אחרים.

מרגע שחזרתי הביתה צללתי לתוך העולם של חכמת הדהרמה; קראתי ספרים, שמעתי הרצאות ושיחות דהרמה, יצאתי לריטריטים של שתיקה והתבוננות ויותר מהכל – תרגלתי את הדרך של הדהרמה במדיטציות ובחיי היומיום.

היום אני מרגישה שיש בי את הרצון והתשוקה לשתף עם כל מי שמתעניין בעולם שאני לומדת ומגלה מדי יום מחדש. בחסד התרגול ובעזרת סדרה של מורים נפלאים שנקרו בדרכי, כל אחד ואחת בזמנה ובמועדו פתחו בפני את דלתות התודעה והחיבור למרחב החכמה והאהבה שבתוכי.

הבודהיזם מבוסס על שלושה עקרונות: שלוש אבני החן, או שלושת המחסות
  1. הבודהה – במובן של אידיאל ההארה, שאמור להיות ניצב לנגד עיני המאמין בכל זמן, ושל שלמות האישיות שמתגלמת בדמות ההיסטורית.
  2. הדהרמה – כלומר הדרך שהותוותה על ידי הבודהה – דהיינו, התרגול, העקרונות השונים וכדומה.
  3. הסנגהה – קהילת ההולכים אחר הבודהה (קהילת המאמינים).
 
הדהרמה מבוססת על הארבע האמיתות האצילות:
  • האמת בדבר קיומו של הסבל – דוקהה:  החיים בעולם אינם משביעי רצון, לא הרמוניים, וכוללים סבל.
  • האמת בדבר מקורו של הסבל – סמודייה: יש גורם לסבל הזה, והוא המשיכה או התשוקה "טנהא" ששורשה בבורות וחוסר הבנה.
  • האמת בדבר סילוקו של הסבל – נירודה: ישנה אפשרות להשתחרר מהסבל, והיא הנירוונה.
  • האמת בדבר הדרך לשחרור מסבל – מרגה: יש דרך המובילה לסיומו של הסבל, הידועה כ"הדרך המתומנת האצילה" (הבנה נכונה, חשיבה נכונה, דיבור נכון, עשייה נכונה, סגנון חיים נכון, מאמץ נכון, מודעות נכונה, התבוננות נכונה).